Balony z helem w różnych interesujących odsłonach

Balony z helem

Balony z helem

Czy zastanawialiście się kiedyś jak prostym, a za razem genialnym wynalazkiem jest balon? W życiu codziennym raczej nie zwracamy na nie uwagi. Zwykle towarzyszą nam na festynach, różnych imprezach plenerowych oraz jako elementy dekoracji wesel czy różnych przyjęć, a tymczasem balon ma bardzo ciekawą historię i może nam służyć na wiele ciekawych sposobów. Niewiele osób wie, że pierwsze projekty balonów pojawiły się około siódmego wieku. Oczywiście wtedy ludzkość traktowała go wyłącznie jako środek transportu. Dziś ogromny balon wyposażony w kosz jest niezwykłą rzadkością i wielkim luksusem i szybciej zobaczymy go w muzeum niż patrząc w niebo. Obecne balony poza walorami estetycznymi wykorzystywane są zwykle w celach marketingowych. Balony z helem o pokaźnych rozmiarach unoszące się w znacznej wysokości nad ziemią nikogo już nie dziwią.

Mają one rozmaite kształty, od prostych banalnych kul, przez sterowce aż po różnorodne figury, mające na celu jak najskuteczniej przyciągać nasz wzrok. Te gigantyczne balony na swych powłokach wydrukowane mają logo oraz różne informacje dotyczące konkretnej firmy, które z dumą unoszą się wysoko nad naszymi głowami. Balony z helem mają też w dzisiejszych czasach nieco ambitniejsze zadania. Występują też bowiem w roli balonów meteorologicznych.

Jest to specyficzna sonda unosząca się nad ziemią, dzięki wypełnieniu lekkim gazem jakim jest hel bądź rzadziej spotykany, ale łatwiejszy w pozyskaniu, niebezpieczny wodór. Taki balon do zadań specjalnych nie jest zbyt duży, bowiem ma zwykle średnicę sięgającą maksymalnie dwóch metrów. Balony z helem są stosunkowo młodym wynalazkiem, ale jedni z ich poprzedników mianowicie balony wypełnione wodorem, miały kiedyś bardzo ciekawe zadanie.

Unosiły się one bowiem na wysokości około czterystu pięćdziesięciu metrów wraz z dwoma członkami wojska, którzy właśnie w ten sposób podczas różnych bitew obserwowali zbliżające się siły wroga. Takie zwiadowcze balony były używane aż do końca osiemnastego wieku. Jak więc widać niby zwyczajny balon może okazać się bardzo potrzebny w wielu dziedzinach życia.